W ramach 13. festiwalu Miejsce Kobiet zapraszamy 27 listopada o godz. 19:00 do OT Rondo (ul. Niedziałkowskiego 5) na spotkanie z autorką znakomitych reportaży z Północy, Iloną Wiśniewską. Rozmowę z pisarką, która postanowiła kilka lat temu zamieszkać za kołem podbiegunowym i w swojej twórczości przybliża polskim czytelnikom obraz życia w tym surowym i wymagającym klimacie, prowadzić będą: Bernadetta Żynis i Barbara Gawrońska-Pettersson. Bezpłatne wejściówki do odbioru w OT Rondo, kontakt: 59 842 63 49.

Ilona Wiśniewska (ur. 1981), pochodzi z Prószkowa koło Opola, od 2010 roku mieszka w norweskiej Arktyce. Z wykształcenia polonistka i fototechnik. Autorka książek reporterskich „Białe. Zimna wyspa Spitsbergen” (2014), „Hen. Na północy Norwegii” (2016) i „Lud. Z grenlandzkiej wyspy” (2018). Książka „Białe. Zimna wyspa Spitsbergen” przyniosła jej nominację do nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej i tytułu Kobiety Roku 2015. Za książkę „Hen. Na północy Norwegii” otrzymała nagrodę Traveler National Geographic w kategorii podróżnicza książka roku 2017, była też nominowana do Nagrody im. Beaty Pawlak.

Bernadetta Żynis - pracownik Instytutu Polonistyki Akademii Pomorskiej, zajmuje się literaturą współczesną i teorią literatury.

Barbara Gawrońska-Pettersson - profesor językoznawstwa komputerowego, pracuje na uniwersytecie w Agder w Norwegii, jako profesor translatoryki.