AKTUALNOŚCI

     Instytut Polonistyki zaprasza na ogólnopolskie Sympozjum pt. "Niepodległa na pograniczu. Wielka Wojna na Pomorzu. Pamięć ludzi i narodów", które odbędzie się w Słupsku, 8 listopada 2018 roku w Auli Akademii Pomorskiej w Słupsku na ul. Bohaterów Westerplatte 64

 

     Ogólnopolskie Sympozja Niepodległa na pograniczu to wieloletni cykl interdyscyplinarnych konferencji i działań w sferze kultury poświęconych wieloaspektowej tematyce niepodległości Polski ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Pomorza i Kaszub. Wieloetniczna i wielokulturowa przestrzeń kaszubsko-pomorska w okresie pierwszej wojny światowej stała się areną dramatycznych wyborów jego mieszkańców oraz walki o utrzymanie swojej tożsamości. „Wielka wojna” otwierała możliwość powrotu tych ziem do Polski, ale również pokazywała jak zróżnicowaną przestrzenią pod względem społecznym i kulturowym jest Pomorze.

     Celem pierwszej z cyklu konferencji pt. Wielka wojna na Pomorzu. Pamięć ludzi i narodów jest ukazanie złożonej problematyki wolnościowych dążeń Polaków i Kaszubów. Istotne jest również zaprezentowanie specyfiki działań wojennych w okresie pierwszej wojny światowej na terytorium szeroko rozumianego Pomorza. Tym samym konferencja wpisuje się w program obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

     Partnerami Sympozjów Niepodległa na pograniczu są pomorskie placówki muzealnicze: Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, a także Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskie (Oddział w Słupsku).  Program sympozjów obejmuje część naukową, projekcje filmowe oraz działania kulturalne.

 

PROGRAM SYMPOZJUM:

Wielka wojna na Pomorzu. Pamięć ludzi i narodów

 

Kontakt

Instytut Polonistyki
Akademia Pomorska w Słupsku

ul. Arciszewskiego 22a
76-200 Słupsk,

Sekretariat Instytutu
mgr Katarzyna Jarystow
Telefon: 59 840 53 26 wew. 326
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

BiuletynPolonistyczny logo