Bohaterami drugiego spotkania w ramach Słupskiego Centrum Kultury Kaszub, a w nim spotkania z autorami literatury kaszubskiej adresowanej do najmłodszego odbiorcy, w cyklu "Czytanie Kaszub" są Aleksandra i Dariusz Majkowscy. Państwo Majkowscy są autorami kaszubskojęzycznej literatury dla dzieci. Inspiracją do tworzenia są dla nich trzy córki, z którymi rozmawiają na co dzień po kaszubsku, a wieczorami wspólnie czytają im książki w tym języku.

Pierwszym ich wspólnie napisanym utworem była Bibliô dlô dzecy. Stôri Testameńt w òbrôzkach, czyli bogato ilustrowany zbiór opowiadań biblijnych zaprezentowany w języku zrozumiałym dla najmłodszych czytelników. Prezentując tę książkę w różnych miejscach na Kaszubach zrozumieli, jak bardzo potrzebna jest kaszubskojęzyczna twórczość dla dzieci i promocja czytelnictwa.
Efektem tych obserwacji była internetowa (i nie tylko) akcja „Czëtôj dzecóm pò kaszëbskù” oraz seria książeczek o przygodach małej Werónki: Werónka w przedszkòlu, Werónka nad mòrzã, Werónka pòznôwô kaszëbską rodã, Werónka pòznôwô kùńszt na Kaszëbach, Werónka pòznôwô kùlturã Kaszëb. Do trzech ostatnich pozycji Aleksandra i Dariusz Majkowscy przygotowali krótkie filmy. Spotkanie jest okazją do dyskusji o literaturze kaszubskiej adresowanej do najmłodszych czytelników, a także do wszystkich, którym jest bliska wrażliwość płynąca z dziecięcego przeżywania świata.

CzytanieKaszub2