AKTUALNOŚCI

Serdecznie zapraszamy 24 kwietnia 2018 r. w godz. od 9.00 do 14.45 do sal 218, 039, 043 Akademii Pomorskiej w Słupsku, gdzie odbędzie się konferencja metodyczna dla nauczycieli języka kaszubskiego pt. „Módrô lëtra”.

Czytaj więcej...

Instytut Polonistyki Akademii Pomorskiej w Słupsku wspólnie z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Fundacją PRODIRE i Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich Oddział Gdańsk zaprasza na dziesiąte spotkanie w cyklu Słupskie Czwartki Literackie.

W tym miesiącu spotkanie odbędzie się w przedostatni czwartek miesiąca, tj. 19 kwietnia 2018 r. wyjątkowo już o godz. 16:00 w Sali Rycerskiej Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku.

Gościem X Słupskiego Czwartku Literackiego będzie Kapitan Żeglugi Wielkiej, Józef Franciszek Wójcik, a tematem książki Kaszubskie losy, cz. I (2013) i II (2017).

Moderatorką spotkania będzie Krystyna Krawiec-Złotkowska

Poprzedzi je koncert wokalny Katarzyny Wołoszyn przy akompaniamencie Joanny Złotkowskiej. W wykonaniu młodych artystek usłyszymy: Znów wędrujemy z repertuaru Grzegorza Turnaua, Balladę o wikingu (szanta) oraz piosenki Wolność i Ojczyzna z repertuaru Marka Grechuty.

Wstęp wolny. Zapraszamy serdecznie.

Czytaj więcej...

Na początku marca w Dharamshali na północy Indii odbywała się międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Space, Place and Landscape in Literatures of the World”. Pracownicy Akademii Pomorskiej w Słupsku, profesorowie z Instytutu Polonistyki: Adela Kuik-Kalinowska oraz Daniel Kalinowski brali w niej udział z referatami i pokazami multimedialnymi. Dla indyjskich humanistów literatura polska i kaszubska stanowiły prawdziwą egzotykę wśród dyskusji o tradycjach subkontynentu indyjskiego, literaturze afrykańskiej oraz zagadnieniach kultur multijęzykowych.
Poza konferencją nasi reprezentacji rozmawiali o programach studenckiej wymiany międzynarodowej z władzami Central University of Himachal Pradesh w Dharamshali oraz Guru Gobind Singh Indraprastha University w Delhi.
Na koniec zaś uczestniczyli w konferencji zorganizowanej pod auspicjami J. E. XIV Dalajlamy pt. „Reimagining Human Flourishing”, w której uczestniczyły takie sławy nauki jak Daniel Goleman czy Richard Matthieu.

Czytaj więcej...

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Miejska Biblioteka Publiczna im. M. Dąbrowskiej w Słupsku zapraszają na promocję książki Adeli Kuik-KalinowskiejZ Kaszub do Austrii. Korespondencja literatow kaszubskich do Ferdinanda Neureitera,która odbędzie się 19 marca 2018 roku o godz. 17.00 w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku, ul. Grodzka 3
Promocję uświetni mini-recital współczesnych piose- nek kaszubskich w wykonaniu Tomasza Fopke - baryton oraz Wojciecha Złocha - akordeon.

Czytaj więcej...

Biblioteka Uczelniana zaprasza pracowników naukowych, doktorantów oraz studentów na szkolenia biblioteczne, podczas których przedstawimy strukturę biblioteki, pokażemy jak efektywnie korzystać z zasobów tradycyjnych i cyfrowych, omówimy polskie i zagraniczne bazy danych.
Biblioteka organizujemy zarówno szkolenia indywidualne, jak i grupowe, od poniedziałku do soboty, w godzinach pracy biblioteki.
Szkolenie trwa ok. 45 minut.

Czytaj więcej...

WOJCIECH STEFANIEC Z(ZA) BIURKA NA ŚCIANKĘ RYSUNKI, PROJEKTY, SZKICE DO KOMIKSÓW
Wernisaż wystawy: 2 marca 2018 (piątek) Galeria Akademicka AP, godz. 18.00 Słupsk, ul. Boh. Westerplatte 64, III piętro.

Wojciech Stefaniec jest absolwentem Akademii Pomorskiej (2006, kierunek: Muzyka z Plastyką), znanym i już utytułowanym twórcą, przede wszystkim komiksów, ale także ilustracji i okładek książkowych, prasowych, płyt, plakatów, znaków graficznych.
Otrzymał m.in.:

  • Brązową Chimerę za okładkę „Głosu Pomorza” nr 184 (479), z 07 sierpnia 2008 roku;
  • I. nagrodę w konkursie dziennikarskim im. Jana Stepka za okładkę „Głosu Pomorza” nr 9 (1218)] z 13 stycznia 2011;
  • III. nagrodę w konkursie Izby Wydawców Prasy na Prasową Okładkę Roku Grand Front (kategoria Dzienniki Regionalne) za okładkę „Głosu Pomorza” nr 9 z 13.01. 2011;
  • tytuł najlepszego rysownika roku 2011;
  • nagrodę Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego za NOIR, uznany za najlepszy komiks roku 2013.

Czytaj więcej...

Kontakt

Instytut Polonistyki
Akademia Pomorska w Słupsku

ul. Arciszewskiego 22a
76-200 Słupsk,

Sekretariat Instytutu
mgr Katarzyna Jarystow
Telefon: 59 840 53 26 wew. 326
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

BiuletynPolonistyczny logo